Zamigaj mi! – seria gier i książeczek do nauki języka migowego

Oliwia Michniewska Paulina Szuścik

Poznając Głuchych odkryłyśmy, że borykają się oni z wieloma problemami, które można rozwiązać za pomocą projektowania. Projekt jest próbą połączenia dwóch odrębnych światów – Głuchych i słyszących. Wypełnia on również lukę dotyczącą materiałów edukacyjnych dla dzieci głuchych. Porozumiewanie się słyszącego rodzica i dziecka niesłyszącego jest utrudnione ze względu na różnice w sposobie komunikacji. Wpływa to negatywnie na ich relację i na rozwój dziecka. Naszym celem jest zachęcenie rodziców do wspólnej nauki polskiego języka migowego (PJM) razem z dzieckiem, i zniwelowanie bariery komunikacyjnej. Głównym założeniem jest wspólna nauka poprzez zabawę. Gry i książki zawierają ilustracje grupy pojęć, którym są poświęcone, np. zwierzęta, jedzenie, zabawki. Obok każdej z ilustracji znajduje się zobrazowany znak migowy reprezentujący dane słowo. W trakcie gry lub przeglądania książeczki rodzic miga znak, który odpowiada ilustracji. Dziecko powtarza gest i w ten sposób utrwala słownictwo. Aplikacja zawierająca animacje znaków migowych pomaga uniknąć błędów w nauce. Migi, które w czasie testów na użytkownikach zostały zakwalifikowane jako trudne do powtórzenia ze statycznej ilustracji, oznaczone są w zestawie ikoną smartfona. Pracując nad dyplomem, współpracowałyśmy ze słyszącymi i niesłyszącymi pedagogami, surdopedagogami, logopedami, Głuchymi, rodzicami i dziećmi. Wielokrotnie testowałyśmy zestaw z grupą docelową i świetnie sprawdził się we wspólnej nauce i zabawie. Zestaw składa się z kilku elementów podzielonych tematycznie. Są to cztery książeczki, trójelementowe puzzle, plansza z wkładanymi elementami, układanka magnetyczna , gra memo i prototyp aplikacji. Seria zawiera pojęcia z następujących grup tematycznych wybieranych razem z rodzicami: zwierzęta, podstawowe czynności malucha, pory dnia i pogoda, emocje, środki transportu, jedzenie, zabawki, ubrania. Projekt został laureatem międzynarodowego przeglądu dyplomów studenckich Graduation Projects oraz międzynarodowego konkursu “Jasnowidze”.