10 000 mil. Podsumowanie dwóch podróży
Książka powstała w roku akademickim 2016/2017 w pracowni informacji wizualnej, pod kierunkiem prof. Justyny Szklarczyk-Lauer. Jej formalne założenia mają swoje źródło we wcześniejszych koncepcjach i projektach, które zrodziły się na przestrzeni semestru poprzedzającego rok dyplomowy w pracowni ilustracji, oraz podczas trwania obu wypraw. Pierwsza odbyła się w 2014 roku, gdy wraz z moim bratem zjechałem całą część zachodnią Stanów Zjednoczonych, a druga rok później. Pojechała ze mną tym razem dziewczyna, zwiedziliśmy wschodnią część USA.
Książka stanowi luźny, ale uporządkowany, zbiór chwil i przeżyć z obu wyjazdów. Podróżowaliśmy autem, a liczba przebytych kilometrów jest współmierna do ilości zebranych informacji i przedmiotów. Niezliczona liczba amatorskich zdjęć również istotnie wpłynęła na późniejszą pracę nad dyplomem.
Moja praca dyplomowa dotyczy bezpośrednio zagadnienia podróży w kontekście amatorskiej fotografii, porządkowania danych, przeżywania wycieczki raz jeszcze. Zdecydowałem, że moim dyplomem będzie dylogia, a pierwsze skrzypce zagrają fotografie oraz rzeczy zebrane, takie jak bilety, ulotki, mapy, siatki, plakaty itp. Ze względu na to, że wklejone w książce materiały są bardzo kolorowe, a każda jest w innym stylu projektowym, książka została stonowana i dzięki temu stała się bardziej czytelna. Duże (często na całą rozkładówkę) zdjęcia są stonowane czarno-białym filtrem. Na nich dodany jest kolorowy pomarańczowy akcent, zwracający szczególnie uwagę czytelnika.
Oprócz zdjęć i rzeczy przywiezionych (które są podzielone na działy) uzupełniłem publikację tekstami, które podzieliłem na trzy kategorie. Pierwszą z nich jest tekst osobisty, czyli moje przemyślenia albo rozwinięcie zdjęcia. Drugą stanowią ciekawostki. Trzeci dział tekstowy to nudna lektura z podręcznika, która czasami musiała być uwzględniona.