Solidaryca – fenomen komunikacyjny

prof. Tomasz Bierkowski

Popularyzacja dziedzictwa polskiej typografii i projektowania graficznego rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Na szczególną uwagę zasługują doskonałe opracowania o charakterze naukowym lub popularnonaukowym Agaty Szydłowskiej, Ewy Repucho, Jacka Mrowczyka czy Piotra Rypsona, powstałe przy wsparciu takich instytucji, jak warszawski Instytut Adama Mickiewicza oraz akademie sztuk pięknych w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Również pośród prac magisterskich i doktorskich na wyższych uczelniach, nie tylko w akademiach, ale także w Instytutach Filologii Polskiej, bądź Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego czy Mikołaja Kopernika, można zaobserwować wzrost zainteresowania problematyką minionej lub współczesnej polskiej typografii.

Pełny opis rezultatów i sposobów ich wykorzystania

Projekt badawczy został zwieńczony publikacjami naukowymi w j. angielskim i polskim pt. „Solidaryca – fenomen komunikacyjny i
społeczny”;. Termin opublikowania pokrył się z wydaniem książki będącej rezultatem badań dr A. Szydłowskiej również poświęconych solidarycy, co spowodowało rozpoczęcie dyskursu o tej samej tematyce pośród teoretyków dizajnu i projektowania.

Ponadto upowszechnienie wyników badań nastąpiło poprzez:

• rozesłanie publikacji do czołowych instytucji oraz osób zajmujących się omawianą problematyką (m.in.:
    Design Museum London, Rhode Island School of Design, Centrum Solidarności w Gdańsku, Delegatura IPN
    w Szczecinie),
  • wygłoszenie referatu na międzynarodowej konferencji Wrocław Type Forum 2018,
  • wywiad w publikacji naukowej pt. „Świadomość projektanta” w: Typohistorie. Wywiady i artykuły o typografii i
    projektowaniu pisma, wyd. ASP we Wrocławiu, Wrocław 2019
  • uzyskane wyróżnienia i nominacje w ważniejszych konkursach projektowych w Polsce,
  • udział w wystawach pokonkursowych,
  • prezentację rezultatów na wystawach międzynarodowych,
  • prezentację rezultatów na wykładach w uczelniach zagranicznych (m.in.: USA, Turcja, Wlk. Brytania),
  • rozpoczęcie interdyscyplinarnej współpracy naukowej nad kolejnym projektem badawczym.

Opis najważniejszych założeń, celów i metod

Inne publikacje tego autora / 1