Zamknij

Porcelana x Katowice

dr hab. Anna Kmita

mgr Bogdan Kosak

Marcin Krater

Marek Kasperek

Badanie porównawcze klasycznego i komputerowego warsztatu projektanta w zakresie projektowania produktu, kolorystyki i elementów graficznych na podstawie procesu ponownego opracowania i przygotowania do wdrożenia form ceramicznych fasonu „Katowice” Porcelany Śląskiej.

Celem projektu było zwiększenie świadomości młodych projektantów w zakresie dostępności narzędzi projektowych i ich różnorodności, oraz uświadomienie ich wpływu na proces projektowy i jego efekty. Studenci realizowali projekt w technologii warsztatu tradycyjnego i cyfrowego w obszarze projektowania form ceramicznych. Badana grupa studentów miała za zadanie odtworzyć nieistniejący już obiekt ceramiczny fasonu „Katowice” Porcelany Śląskiej od etapu form wstępnych aż do przygotowania go do wdrożenia oraz zaproponować jego współczesną formę graficzną i kolorystykę. Uzyskany podczas półrocznej pracy efekt projektowy to wykonana forma wdrożeniowa filiżanki fasonu „Katowice” oraz kilkanaście autorskich projektów studenckich inspirowanych formą czaszy wspomnianej filiżanki.

Pełny opis rezultatów i sposobów ich wykorzystania

W trakcie trwania całego projektu studenci mogli nie tylko zapoznać się z aktualnymi trendami w projektowaniu porcelany, ale też zobaczyć na własne oczy cały proces produkcji porcelany: od odtwarzania formy ceramicznej, przez prototypowanie aż po masową produkcję. Proces odwzorowywania i wykonywania formy filiżanki Fasonu „Katowice” nadzorowany był przez projektanta Bogdana Kosaka w warsztatach modelarni ASP Katowice. Wypał realizowano w pracowniach Zamku Cieszyn oraz przedsiębiorstwa Keraceramika w Wilkowicach. Tam studenci biorący udział w warsztatach zwiedzili całą linię produkcyjną wyrobów ceramicznych i mieli możliwość doświadczenia z bliska wszystkich etapów wytwarzania ceramiki użytkowej. Kalki sitodrukowe zaprojektowane przez studentów dekoracji zrealizowano pod nadzorem Piotra Grzymowskiego. Jednym z ciekawszych doświadczeń dla przyszłych projektantów było określenie płaszczyzny pod projektowaną dekorację, uwzględniającej naturalne krzywizny naczynia. Samo wykonanie płaskiej „siatki” filiżanki i dostosowanie koncepcji zaprojektowanego wzoru do realnej powierzchni wyrobu i możliwości technicznych związanych z kolorystyką i sposobem nakładania kalek sitodrukowych było dla młodych projektantów dużym wyzwaniem. Zdobienie i wypał końcowy projektów studenckich został zrealizowany w Porcelanie Bogucice w Katowicach. Studenci wspólnie z pracownikami zdobili i przygotowywali do wypału swoje wyroby ceramiczne. Wizyty studyjne w fabrykach porcelany zaowocowały praktyczną znajomością ceramicznego warsztatu projektowego i wzrostem świadomości i kompetencji zawodowych młodych projektantów w zakresie wytwarzania ceramiki.

Wyniki pracy studentów i całego zespołu można było zobaczyć między innymi podczas Nocy Muzeów i Festiwalu Industriada 2015 w Fabryce Porcelany Śląskiej. Projekt przyniósł też wyróżnienie dwóch prac studenckich w konkursie „Młodzi na start” w ramach festiwalu Gdynia Design Days (filiżanki Joanny Pastusińskiej i Aleksandry Harazin) oraz umożliwił nawiązanie komercyjnej współpracy projektowej studentów wzornictwa z Porcelaną Bogucice w zakresie wdrożenia zaprojektowanych przez nich wzorów. Wzór Niny Dudy „Bebok” powstały w wyniku tej współpracy odniósł ogromny sukces i jest produkowany do dzisiaj.

Opis najważniejszych założeń, celów i metod

Pełne zrozumienie procesu technologicznego możliwe jest dzięki uczestnictwu w realizacji własnego projektu od koncepcji nowego produktu do gotowego wyrobu. Równoczesne przeprowadzenie projektu na wielu płaszczyznach pozwalało studentom porównywać metody i efekty pracy związane z dwoma zupełnie innymi technologiami modelowania produktu, jakimi są klasyczne modelowanie form ceramicznych oraz generowanie form za pomocą technik komputerowych, a później ich drukowanie 3D. 

Modelowanie za pomocą klasycznego warsztatu ceramicznego rozpoczęło się od prezentacji procesów technologicznych. W skład tych procesów wchodziły podstawowe metody produkcji filiżanek i spodków – formowanie z mas plastycznych, prasowanie ciśnieniowe z granulatu, odlew ciśnieniowy z mas lejnych i odlew z mas lejnych w formach gipsowych.

Wyszczególnione etapy pracy:

  • Modelowanie gipsowego prototypu w skali 1:1 
  • Wykonanie gipsowego modelu uwzględniającego skurczliwość masy ceramicznej.
  • Przygotowanie prób ceramicznych
  • Próby odlewu przeprowadzane po wysuszeniu formy.
  • Retuszowanie na sucho i mokro, wypalanie na biskwit w temperaturze 910 °C 
  • Szkliwienie szkliwem i wypał w temperaturze 1210°C.
  • Dekorowanie kalkomanią wykonaną metodą sitodruku farbami ceramicznymi na bazie tlenków metali, utrwalanie.

Modelowanie za pomocą warsztatu komputerowego rozpoczęło się od inwentaryzacji zachowanego oryginalnego modelu filiżanki (kopia obiektu istniejącego), następnie wykonano autorski projekt własny obejmujący modyfikację uszka oraz spodka filiżanki. W skład procesów modelowania wchodziła parametryzacja obiektu, modelowanie 3D, wydruk 3D i sporządzanie wizualizacji końcowych projektowanej filiżanki.

  • Wyszczególnione etapy pracy:
  • Przygotowanie materiałów referencyjnych
  • Modelowanie 3D 
  • Wydruk 3D
  • Wizualizacja
  • Postprodukcja

Zaletą modelowania za pomocą warsztatu komputerowego jest stosunkowo krótki czas wykonania modelu oraz łatwość pozyskania modelu za pomocą druku 3D. Dużym utrudnieniem może być brak możliwości nanoszenia zmian na już wydrukowanym obiekcie, co wymusza wykonanie kolejnych obiektów przestrzennych. Korzyścią edukacyjną są z pewnością zdobyte przez studentów umiejętności dotyczące całego procesu projektowego modelowania i druku komputerowego.

Źródła

Pracownia

Nie ustawiono

Katedra

Nie ustawiono

Kierunek

Nie ustawiono

Wydział

Nie ustawiono

Pracownia

Nie ustawiono

Katedra

Nie ustawiono

Kierunek

Nie ustawiono

Wydział

Nie ustawiono

Pracownia

Nie ustawiono

Katedra

Nie ustawiono

Kierunek

Nie ustawiono

Wydział

Nie ustawiono

COOKIES – na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem i akceptuję