Projekt ogrodu sensorycznego dla dzieci z niepełnosprawnościami
Zakres pracy magisterskiej obejmuje projekt ogrodu na obszarze 560m2 ze stoiskami do terapii polisensorycznej dla niepełnosprawnych dzieci – podopiecznych ośrodka ZAMECZEK w Rudołtowicach koło Pszczyny.
W ogrodzie zostały zaprojektowane ścieżki dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, stoiska do pracy z dziećmi oraz rabaty roślin, nasadzonych tak, by znajdując się w danej części ogrodu stymulowały zmysł wzroku, węchu, zapachu, dotyku i smaku. Pomiędzy roślinami wkomponowane jest stanowisko do hydroterapii oraz sadzawka, które mają na celu pobudzanie odczuć dotykowych przez zabawę wodą.
Główną część ogrodu zajmuje pergola, pod którą będą prowadzone zajęcia z sensoterapii. Będzie ona porośnięta roślinnością zapewniającą cień, a jej konstrukcja dodatkowo posłuży jako przestrzeń wystawiennicza do montażu tabliczek sensorycznych i innych elementów pobudzających zmysły.
Kolejnym elementem są stanowiska do hortiterapii czynnej, pracy z ziemią, gdzie dzieci będą mogły bawić się ziemią, sadzić, siać rośliny i obserwować ich rozwój. Zakątek traw to przestrzeń, gdzie szum roślin pozytywnie wpływa na relaks i odpoczynek. W ogrodzie wokół kolorowego skalniaka zaprojektowano ścieżkę sensoryczną, po której dzieci mogą chodzić lub czworakować, i pobudzać zmysł dotyku dotykając różnych faktur.
Wszystkie rośliny w ogrodzie są jadalne i bezpieczne dla dzieci. W ramach warsztatów będą wykorzystywane nie tylko do obserwacji, ale także do poznawania ich różnych faktur, słuchania ich odgłosów, ale także do degustacji.