Projekt produktu w kontekście doświadczenia czasu w pojazdach autonomicznych

Katarzyna Nowakowska Szymon Kuś

Pandemia koronawirusa zmieniła sposób, w jaki żyjemy i patrzymy na świat. Nałożone ograniczenia pokazały, jakimi możliwościami technologicznymi dysponujemy. Chcąc kontynuować codzienne sprawy, wypracowaliśmy nowe sposoby utrzymywania kontaktu. Jednak wiele obszarów wciąż potrzebuje zmian.

Na przykład transport miejski bazuje na modelu z XIX wieku i staje się obecnie niewydolny. Według prognoz ONZ w 2040 roku liczba ludności zamieszkująca miasta ma stanowić 60% całej ludności. Taka zmiana bez wątpienia wpłynie na funkcjonowanie miast, czas więc zastanowić się, jakie działania jesteśmy w stanie podjąć już dziś.

Rozwój nowoczesnych technologii, a w szczególności Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji, otwiera przed nami szanse na wprowadzenie pojazdów autonomicznych. Pojazdy o najwyższym stopniu zautomatyzowania przejmują wszystkie zadania kierowcy i jadą bez jego ingerencji. Aby w pełni wykorzystać potencjał takich pojazdów, musimy zastanowić się, jak powinno wyglądać otoczenie, w którym będą się poruszać. Nie wystarczy wprowadzić ich po prostu na dzisiejsze drogi, ale należy przeorganizować transport miejski i jego infrastrukturę.

Takie inwestycje wymagają ogromnych kosztów i zaangażowania społeczeństwa. Ludzie jednak nie lubią zmian i boją się tego, co nieznane, więc konieczne jest budowanie świadomości i edukowanie w tematach urbanistyki i technologii. Nasz projket w formie internetowej aplikacji – interaktywnego quizu – zachęca do zaangażowania i umożliwia łatwe i szybkie dzielenie się treścią. Każdy wybór użytkownika ma realny wpływ na wyniki testu, czyli wizualizację miasta przyszłości. Użytkownik widzi efekty podejmowanych przez siebie decyzji. Zawarte w quizie dane statystyczne i prognozy dotyczące przyszłości w sferze transportu, miasta i socjologii przybliżają nadchodzące przemiany. Ten animowany quiz ma za zadanie edukować i budować świadomość pokoleń, które będą odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w przyszłości.

Źródła

Autorzy pracy

Mogą Cię zainteresować / 8

COOKIES – na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem i akceptuję