AGRAFA – Międzynarodowa Konferencja Projektowa

• konferencja
  • konkurs
  • wystawa

Organizatorem cyklu wydarzeń projektowych odbywających się pod wspólną nazwą AGRAFA jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Historia jej sięga początku lat 90. xx wieku, kiedy powstała jako Ogólnopolski Przegląd Grafiki Użytkowej Studentów Wyższych Uczelni Plastycznych. Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem przeglądu był zmarły w 2013 roku prof. Tomasz Jura.

Od 2007 roku AGRAFIE towarzyszą międzynarodowe konferencje poświęcone zadaniom projektowania graficznego. Inicjatorką i kuratorką pierwszych 3 edycji: Basics in graphic design (2007), Responsibility in graphic design (2010), Research in graphic design and graphic design in research (2012) była Ewa Satalecka, współpracująca z Anną Machwic, a później Jackiem Mrowczykiem. Konferencje przyciągnęły wykładowców i gości z całego świata. Spotykały się tu osobowości o ugruntowanej pozycji w historii światowego designu jak Wolfgang Weingart, Jonathan Barnbrook, Krzysztof Lenk, Jorge Frascara, Severin Wucher, Ruedi Baur.

Ostatnie edycje konferencji: Potrzeba Designu (2015), Attitudes (2017) pod kuratorskim nadzorem Justyny Kucharczyk, Jacka Mrowczyka i Anny Pohl, starają się obejmować szerokie spektrum zagadnień projektowych wychodząc poza grafikę użytkową.

Agrafa to poważna platforma wymiany intelektualnej, w skład której oprócz konferencji wchodzą międzynarodowy przegląd najnowszych dokonań studenckich, prezentowany w galerii katowickiej ASP Rondo Sztuki oraz towarzyszące imprezie warsztaty projektowe. Przyciągając wielu zagranicznych uczestników Agrafa wpisała się na stałe nie tylko w polski pejzaż wydarzeń projektowych.

AGRAFA 2019 – MOŻLIWOŚCI

Możliwości napawają optymizmem, dają siłę do działania, niosą obietnicę nowego. Budzą też jednak niepokój przed nieznanym i jego skutkami. Podczas VI międzynarodowej konferencji projektowej Agrafa 2019 porozmawiamy o tym, co daje nadzieję, i o tym, co budzi obawę.

Kontekstem naszego spotkania jest zmieniający się świat, sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza, ale także styl życia. Porozmawiamy o tym, jak korzystamy z niezwykłych możliwości XXI wieku i dokąd może nas to zaprowadzić. Zbadamy, czy nie pogubiliśmy się w ilości wyborów i czy mądrze ich dokonujemy. Zastanowimy się, jak będzie wyglądał nasz świat, codzienność, w jakim otoczeniu przyjdzie nam budować relacje i podejmować wyzwania. Zapytamy, dla kogo lub ze względu na co będziemy projektować, a także spróbujemy przewidzieć, jakę rolę odegra projektant w przyszłych scenariuszach.

AGRAFA – Międzynarodowa Konferencja Projektowa

AGRAFA 2022