Stan Czuwania – seria video wykładów

• wykłady video

Wirus dobitnie przypomniał nam o prognozach późnego antropocenu, rozpadzie znanych struktur ekonomicznych i politycznych, ale przede wszystkim istnieniu granic, o których zapomnieliśmy funkcjonując w paradygmacie cywilizacyjnym, w którym świat należy do nas. Wymuszone kwarantanną ograniczenia dotychczasowych sposobów funkcjonowania rozbiły ten wygodny schemat postrzegania.

Wszechobecna konieczność ciągłej produktywności i mobilności została zredukowana do zera. To nagłe wyhamowanie prędkości, przymusowe spowolnienie obrotów, rozwiewa iluzje o nieskończonych możliwościach zdobywania, eksplorowania, konsumowania. Osadza z powrotem w cielesności. Uziemia. Zmusza do bacznego nasłuchiwania, skierowanego zarówno do wewnątrz, jak i w stronę otoczenia.

Doświadczenie przymusowej izolacji jawi się w tym kontekście jako droga, na której czeka na nas wiele nowych pytań. Wychodząc im naprzeciw zaprosiliśmy do podzielenia się swoimi przemyśleniami wybitnych przedstawicieli różnych obszarów i perspektyw: nauki, kultury, religii, którzy w bieżącej sytuacji odnajdują szanse wypracowania nowych modeli funkcjonowania społeczeństwa, rozwoju i od-tworzenia współczucia, solidarności i zaangażowania. Ich wykłady adresowane do studentek i studentów, doktorantek i doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz osób zainteresowanych prezentowane są na kanale Youtube.

Stan Czuwania – seria video wykładów

/ 2