Projekt elementów do ćwiczeń motoryki małej u osób z porażeniem mózgowym

Weronika Banik

Duel to zestaw rehabilitacyjny dedykowany osobom z niedowładem kończyn górnych, w szczególności cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce. Produkt został zaprojektowany tak, by zachęcić chorych do aktywnego udziału w rehabilitacji poprzez rozrywkę.

Podstawę zestawu stanowi drewniana taca, której wymiary zostały dostosowane do maksymalnych zasięgów osób niepełnosprawnych. Na tacy pacjent może swobodnie toczyć dołączone do zestawu piłki, a także za pomocą umieszczonych wewnątrz suwaków wyznaczyć bramki i rozegrać prosty mecz z przeciwnikiem. Kolejnym elementem pakietu jest drewniana nakładka z symetrycznie ułożonymi i wyciętymi na wylot otworami do ćwiczeń lateralizacji. Pacjent przetacza piłki pomiędzy otworami lub wkłada i wyciąga je z otworów naprzemiennie prawą i lewą ręką. Dwustronne plansze z otworami w układzie parzystym 8×8 i nieparzystym 9×9 umożliwiają z kolei rozgrywanie partii w popularne gry planszowe m.in. w warcaby, szachy, sudoku, kółko i krzyżyk czy też 4 w rzędzie. Gracz umieszcza pionki w otworach na planszy. Każdy z pionków posiada w swojej centralnej części prześwit ułatwiający uchwycenie go nawet przez osobę ze znacznymi zmianami chorobowymi.

Konstrukcja plansz do gry i dopasowanych do nich pionów eliminuje możliwość przypadkowego poprzewracania elementów na powierzchni i tym samym przykrego zakończenia gry. Wszystkie elementy dopasowane są do siebie w taki sposób, że tworzą zgrabną i relatywnie niewielką skrzynkę. Oszczędna i minimalistyczna stylistyka produktu sprawia, że DUEL cieszy się zainteresowaniem zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy z Samodzielnym Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Oświatowym w Katowicach oraz firmą PILCH.